Anasayfa » Gergi Tavan Blog » AVM’lerde Gergi Tavan Uygulaması

AVM’lerde Gergi Tavan Uygulaması

Gönderildiği yer: Gergi Tavan Blog 0

AVM’lerde Gergi Tavan Uygulaması

Bu yazıda, germe tavan ürününün ve doğru aydınlatma tasarımının, tüketici davranışı ve satın alma kriterlerine etkisi incelenmiştir. Tüketici, satın alma işlemi sırasında tüketici kimliğini elde eder, içinde bulunduğu ortamı ve alanı etkileyerek bu kimliğe katmanlar katar veya kimliği oluşturan katmanları yeniden düzenler. Nesnel ve sosyal çevrede yer alan birey, yaşam alanına eklenen tüm nesnelerde satın alma kararlarını ve davranışlarını yeniden yapılandırmalı,

Avmlerde gergi tavan uygulaması
Avmlerde gergi tavan uygulaması

Gergi tavan uygulaması mekanlar da bu kapsamda bireylerin yaşamlarını sürdürdüğü, ve çalıştığı, geçici olarak konakladığı, tatil yaptığı, eğlendiği, alanlar olarak önemli bir yaşam formu yaratmaktadır. Yaşadığınız Mekanların mimari kurgusu özel veya kamusal alanlarda farklı kimliklerdeki bireyleri davranışsal olarak sınırlamakla veya sizleri özgürleştirmekle kalmayıp, onları planlanmış davranışlara da yönlendirilmekte.. Alışveriş merkezleri mimarisi de planlanmış davranışların yaratılmasında etkili olan bir mekansal kurgu içermektedir;
Çevresel psikolojiye yaklaşım, AVM, barisol tavan uygulaması mimari tasarım perspektiflerini ve davranışlarını değerlendirmek açısından “bugünün mimarları, etkileşimde bulunduğu eko-kültürel normlara bağlı kaldıklarında halka açıktır” (Rapoport, 1990,177-197) Incelemek amacıyla tüketicilerin “alışveriş ortamında tüketici davranışının iletişim ve mimarisine nasıl ulaşılacağı sorusu” sorusuna cevap aranıyor.

Metropollerde ağırlıklı olarak sıkışık beton yapılarda yaşayan insanları yapmak için alan seçerken alışveriş ortamında daha fazla iletişim bulunabilir, geniş, aydınlatılmış, kontrollü bir şekilde aydınlatılmış refleks alanları bulunur. Bu sebeple mümkün olduğunca dar koridor dükkanları monte edilmiş, gerilim yapıcı suni ve noktalı aydınlatma AVM’leri olan tüketiciler yavaş yavaş popülaritesini yitirmiş, yerine güneş ışığının olduğu koşullar altında daha fazla güneş ışığı ve gün ışığının yerini almış, canlı olarak canlı olarak Bitkiler ve dokular donatılmış, geniş, ferah ve minimal tasarım popüler bir AVM haline geldi. Mimarlıktaki organik maddeler, doğal malzemelerle tüketiciyi tercih etti, doğal olarak aydınlandı, çevreye ve alana güvenli bir bağlantı kurarak alışveriş algılamasını yaratma ve satın alma kararları olumlu yönleri etkiliyor.

Çerçevede güneş ışığı yönlendirilemedi

AVM aydınlatmasında, streç tavanını simüle eden ve gün ışığının en iyi ışık saatleri olan bu yer ve saatler, tüketici ALIŞVERİŞ MERKEZİ’nde kalacağı süreyi artıracak ve Klostrofobi etkileri durduracak. Streç tavanında başarılı bir kamufle ışık kaynağı olan ürün, homojen ve kontrollü bir güneş ışığı taklit ederek iç mekanlarda kalmasını sağlamakta, spot ışık kaynakları gerginliğe neden olmakta ve strese neden bu şekilde yok olmaktadır ki bireysel mekan ve barışçıl daha fazla geçirebilecektir.