Gergi tavan fuar uygulamaları

Geçenlerde Almanya Frankfurt da bir fuara katıldım. Fuarda dikkatimi çeken bir stant gördüm. Bu stant gergi tavan standı idi. Mimar olduğum için farklı tasarımları her zaman incelemeye değer buluyorum.  Standı ilginç kılan ise içerisinde ki ürünler veya görseller değil standın üstünde bulunan çatı benzeri kaplama olmuştu. Adeta gökkuşağı gibi doğanın bütün renklerini içinde barındıran bu görsel şölenin gizli mimarı germe tavan dediğimiz bir uygulamada gizliymiş. Buralarda barrisol tavan diye bilinen bu uygulamanın geniş bir kullanım alanının olduğunu gördüm. Germe tavan uygulamaları özellikle iç mekanlar da kullanılmaktadır. Tavana uygulanan bu sistem tamamen tasarıma bağlı, tasarımda ise ne düşündüğünüz önemli. Tasarladığınız görseli özel bir kaplama malzemesine basarak farklı bir teknik ile mekanın üstüne, altına, duvarlarına uyguladıktan sonra ortaya çıkan eser müthiş bir keyif veriyor.

Açıkçası tasarımlarım da gergi tavan uygulamalarına yer vermeye başladım. Hem tasarımını yaptığım iç mekana gergi uygulamaları ile derinlik katıyor hem de mekanın karakterini yansıtacak ruhu veriyorum. Mekanın yaşanan, nefes alan ve keyif veren bir özellikte olmasına neden olan gergili tavan uygulaması ziyaretçileri de büyülüyor. Sadece Almanya da değil Avrupa’nın bir çok ülkesinde barrisol tavan uygulamalarını zengin mekanlarda görmek mümkün. Biz mimarlar için tasarladığımız mekanların olmazsa olmazlarından biri de özgün olmasıdır. Bu özgünlüğü gergin tavan ile yakalamak ise işimizi kolaylaştırıyor. Bunun dışında kafanızda düşlediğiniz mekanın gerçekleşmesinde size önemli mesafeler almanızda gergin tavan büyük kolaylık sağlıyor.

Gergi tavan uygulamasında, tasarımınızı gerçek bir şekilde ortaya koyacak kalitede malzeme ve işçilikte önemlidir. Bu yüzden bizler uygulamanın her aşamasını kontrol etmek zorundayız. Gergili tavan uygulaması ayrı bir ustalık gerektiriyor. Bu yüzden gergin tavanın uygulamacısını seçerken, bu işi keyif alarak yapan kurumlar ile çalışmak çok önemli. Doğru germe tavan firması ile çalıştığınızda tasarladığınız mekanların hayat bulması çok kolay oluyor. Açıkçası Frankfurt da edindiğim bu sıra dışı deneyim mimarlık hayatımda yeni bir şeyi öğrenmenin verdiği keyif ile yeni bir aşamaya geçmiş bulunuyor. Özellikle benim gibi iç mekan takıntısı olanlar için barrisol germeli tavan sistemleri hayat kurtaran bir rol oynuyor.