Led Aydınlatma Nedir

Led aydınlatma dünyasının geleceği olarak gelişimine hızla devam eden LED, kelimesi olarak Light Emitting Diode – Işık Yayan Diyot’un baş harflerinden oluşmaktadır. LED, elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken bir devre sistemidir. Led aydınlatma 1900’lerin başında keşfedilen elektro-radyasyon kavramını ve 1950 ler de hızlanan yarı iletkenler le ilgili araştırmalarını takiben, görünür bir kırmızı ışığı yayınlayan ilk LED 1962’de üretildi ve patent aldı. Geçmişte, radyoyu açtığımızda hayatımıza kırmızı ışık rengiyle giren LED teknolojisi, dünyayı son 50 yıldan sonra aydınlatıyor. Bu küçük kırmızı ışık evrimleşti, renk değişti, güçlendi ve şimdi beyaz rengi kucakladı ve hayatımızı aydınlattı. Kırmızı, mavi ve yeşil daire renklendirmeye başladı.

Led aydınlatma nedir, Led aydıınlatma, gergi tavan, toplantı salonlarında gergi tavan

LED’i ışık kaynağı olarak kullanan ışıklandırma cihazlarıyla, yüksek ışık verimliliği, düşük enerji tüketimi, uzun ömür, daha iyi ışık rehberliği seviyesi, düşük ultraviyole ve kızılötesi, yüksek renk sunumu ile çok başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. LED kaynakları milyonlarca renk üretebilir ve geniş bir renk sıcaklığı aralığında beyaz ışıkla birlikte üretebilirler. Geleneksel ışık kaynaklarının avantajlarıyla her geçen gün daha popüler hale gelen LED teknolojisine dayalı aydınlatma sistemleri, fark yaratmak, göz alıcı ortamlar yaratmak ve büyüleyici bir atmosfer yaratmak isteyenler için sayısız alternatif ve avantajlar sunuyor Kendi kullanım yerlerine.

LED teknolojisinin avantajları

• Yüksek verim sayesinde aynı ışık gücünü daha düşük enerji ile elde ederek büyük oranda enerji tasarrufu sağlaması,

• Geleneksel sistemler ile karşılaştırıldığında bakım gerektirmeden sağlanan 50.000 saatlik uzun ömür,

• Led Aydınlatma bakıma, lamba değişikliğine ihtiyaç duyulmaması,,

• Otomasyon uygulamaları ile uyumlu olmalı,

• LED ışığı istenen renkte sağlanabilir ve ışık karartma uygulamalarında değişmez,

• Renklendirme ve renk değiştiren uygulamalarda çeşitli renklerle alternatifler sunan,

• %95’i aşan renksel geri verim değeri olması

• Bir ışık kaynağı olarak boyutları çok küçüktür ve form esnekliği,

• Işığında ısı taşımaması ve UV yayması sonucu yönlendirildiği cisimleri ışığıyla yaşlandırmaması

• Şoka ve titreşime oldukça dirençli olmaları

Doğru projeye uygulandığında, LED, aydınlatma ilk satın alma maliyeti biraz daha yüksek olsa da, orta ve uzun vadede geleneksel lambalı aydınlatma ürünlerine göre daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır.

Gergi Tavan Sistemlerinde Led Aydınlatma

Aydınlatma teknolojilerinin gelişmesi ile aydınlatma sistemleri de değişmektedir. Bu değişimler tavan dekorasyonlarını ve gergi tavan sistemlerini de etkilemektedir. Bu etkiler ile beraber gergi tavan sistemlerinde led aydınlatma sistemleri kullanılır. Gergi tavan aydınlatmalarında led ürünlerin kullanılması gergi tavan aydınlatmasının çok uzun süre sorun çıkarmamasını sağlamak ve enerji tasarrufu sağlamak için kullanılır.